недеља, 12. март 2017.

Nezahtjevni ljubimci - kaktusi

Ako često zaboravljate zaliti kućne biljke ili vrt, možda je za vas najbolja opcija kaktus. Ta je biljka po definiciji idealna da izdrži duži period suše. Za neke kaktuse se zna da žive i stotinama godina.
*Oni cvjetaju, istina, vrlo rijetko, najčešće jednom godišnje, ali to je vrijedno čekati. Cvijet bilo kojeg kaktusa s lakoćom će vam oduzeti dah.
Interesantno je da kad su kaktusi puni vode ona čini 90-94% težine tijela. Izračunato je da je sadržaj vode kod kaktusa koji je zaliven prije dva mjeseca veći nego kod, na primjer, paradajza koji nije zaliven jedan dan. Još jedna interesantna stvar kod kaktusa je brzina kojom usvajaju vodu. Smatra se da ferokaktus može svoje rezerve vode (20 l) da popuni za nekoliko dana od trenutka kada je pala kiša. Ali da potroši tu vodu potrebno je oko 40 dana.
*Kaktusi su veoma velika grupa biljaka. Smatra se da ih ima izmedu 1.500-2.200 vrsta s velikim brojem podvrsta, varijeteta, formi i kultivara.
*1985. je u Guinnessovoj knjizi svjetskih rekorda zabilježeno da je jedan kaktus (Saguaro - Carnegia gigantea) u pustinji Sonora bio visok 23 m (kao zgrada od osam spratova)
Uzgajanje
Ako ih držite u zatvorenom prostoru, najbolje je da budu kod prozora da dobiju što više svjetlosti. Kaktus okrenite svakih nekoliko sedmica da svaka strana upije svjetlo i da kaktus ne izraste u nepravilan oblik. Neke vrste koje dobro uspijevaju u zatvorenom su iz grupe Epiphyllum, te Myrtillocactus geometrizans.
Ako živite u području koje je konstantno suvo tokom godine, tada kaktus možete uzgajati na otvorenom u mnogo vrsta tla. Ako živite u relativno vlažnom području, tada je najbolje to činiti na tlu koje je šljunkovito i pjeskovito zbog boljeg isušivanja. Kao medij za razvoj biljke, najbolje je složiti kombinaciju istih dijelova vrtne zemlje, komposta i grubog pijeska ili kamenčića. Vrtni centri bi trebalo da imaju sve što vam je potrebno.
Kad je u pitanju temperatura, takođe je potrebno znati nekoliko stvari: da bi kaktus uspješno i potpuno procvjetao, preko noći mu je potrebno hladnoće. To je problem ako ga uzgajate u stakleniku ili u kući tokom jesenjih i zimskih mjeseci. Ipak, neke vrste mogu tolerisati neprestanu vrućinu.
Kada zalijevati kaktus?
To zavisi od godišnjeg doba, klime, područja u kojem se nalazite, tla pa čak i vrste posude u kojoj je kaktus (ako je u zatvorenom). Uopšteno govoreći, kaktus zalijevati treba samo tokom ljeta, samo kad je sunce (da tlo brže upije vodu i da se brže isuši) i to svakih osam do 15 dana. Tokom zime, kaktus držite suvim i nemojte ga zalijevati više od jednom mjesečno. U proljeće i ljeto, ako je hladno, potrudite se da kaktus bude što je više moguće suv, a ako je neobično vruće, zalijte ga. Što se tiče nametnika, ne bi trebalo da imate problema sve dok redovno sklanjate odumrli dio biljke (naročito ako je u vrtu) s mjesta na kojem je kaktus.
Kaktus koji vrijedi gajiti
Aloe vera je vrsta kaktusa, poznata po svojim povoljnim uticajima na zdravlje. Pomaže oslobađanju od konstipacije, lječenju infekcija kandidom, a pokazalo se i da ima razna druga povoljna dejstva.
Ona ublažava iritacije kože. Zahvaljujući polisaharidima i glikoproteinima, ima antiinflamatorno dejstvo, ublažava bol i pomaže obnavljanje kože. Zbog toga se može koristiti za ublažavanje opekotina, ujeda insekata i drugih iritacija kože.
Smanjuje bol od artritisa. Ne samo da ublažava upale kože, aloe vera ublažava i unutrašnje upale kad se konzumira u vidu gela ili soka, tako da može da ublaži simptome artritisa.
Ubrzava metabolizam. To je čini korisnim dodatkom ishrani ako nastojite da smršate.
Aloe vera može da pomogne da se regulišu nivoi šećera u krvi, što je čini preporučljivom za dijabetičare. Neka istraživanja su pokazala da sok aloe vere pomaže da se snizi nivo šećera u krvi kod dijabetesa tip 2.
Aloe vera pročišćava vazduh u kući, uklanjajući iz njega formaldehid i benzen, sastojke koji se često nalaze u vazduhu u domovima. Dakle, korisno je da se gaji i drži u stanu; ne samo da ćete imati bolji vazduh, već ćete biti u prilici i da sami praviti svjež sok i gel od ove ljekovite biljke.
Feng šui: Negativna energija kaktusa
Po feng šuiju treba izbjegavati sve biljke koje imaju bodlje zato što one unose neslogu, suviše oštru i isprekidanu energiju u vaš dom i nemir.
Čovjek za koga se kaže da je "kao kaktus" i nije baš prvi izbor za najboljeg prijatelja, komšiju ili ljubavnika.
To ne znači da ne možete imati nijedan kaktus u svom domu, ima puno kaktusa koji nemaju bodlje.
Izuzetak od pravila je i aloja, ona se po feng šuiju smatra povoljnom biljkom koja donosi zdravlje u dom u kojem se nalazi.
(preuzeto sa nezavisne.com)

Kaktusi

Za uzgoj kaktusa, osim ljubavi, treba i neko znanje. Znanje o porijeklu i uslovima života.
Te biljke ne trebaju mnogo, samo ono što im je najnužnije za život.

Kako su im staništa rasprostranjena od Sjeverne pa do kraja Južne Amerike, jasno je da svi nemaju iste potrebe. Zato postoji literatura. Zajednička im je karakteristika to što većina ne trpi previše vlage. Manja je greška zaboraviti ih zaliti nego im dati previše vode.

Mješavina zemlje za kaktuse

Do danas je napisano mnogo teorija o najpovoljnijoj mješavini zemlje za kaktuse. Jedni smatraju da je najbolja ona koja se temelji na sagnjilom lišću s dodatkom pijeska i gline, tj. jedan dio ilovače, jedan dio pijeska, jedan dio lisnjače.
Drugi, pak, tvrde da je za uzgoj kaktusa najbolje pomiješati kupljenu zemlju za cvijeće s pijeskom, uz dodatak kamenčića ili sitno usitnjene opeke. U prodavnicama čak možete naći i već pomiješanu zemlju za kaktuse.

Dodavanje umjetnih gnojiva

Neka od umjetnih gnojiva dodaju se s vremena na vrijeme u vodu za zalijevanje. Važno je da se ne pretjera u koncentraciji gnojiva, pogotovo kod tek presađenih biljaka. Prekomjereno zalijevanje može dovesti do smanjenog rasta korijena. Mješavina zemlje sadrži dosta hranjiva za razdoblje od 3-5 godina ovisno o iskorištavanju biljke tokom njenog rasta.


Posude za sadnju kaktusa

Najčešće se upotrebljavaju glineni lonci i za početnike imaju prednost, jer se zemlja u njima umjereno suši i tako postoji mala mogućnost propadanja biljke od prevelike vlage.


U plastičnim loncima zemlja gubi vlagu samo na površini, tako da mnogo uzgajivača koristi ovu vrstu lonaca. Oni su lagani, na njima se ne stvaraju alge radi glatke površine.

Zalijevanje kaktusa

Jedno od najčešćih pitanja odnosi se na način zalijevanja biljaka. Većina kaktusa preko zime živi u stadiju mirovanja, ukoliko ih malo ili uopće ne zalijevamo. Isto tako i biljke u prostorijama s centralnim grijanjem traže vlagu, jer u protivnom dolazi do smežuranja stabljika i lišća. Uz nekoliko iznimki većina će kaktusa preživjeti zimu ako im omogućimo temperaturu od 4-5°C. Mišljenje da su kaktusi biljke kojima nije potrebna voda, nije tačno. Za zalijevanje je najbolja kišnica, no rijetko smo u mogućnosti sakupiti dovoljne količine. Zato može odstajala voda, koja nije prehladna.

Savjeti za zalijevanje: biljke u glinenim loncima jednom u
  • proljeće i jesen: 7-10 dana,
  • ljeto: 4-5 dana.


Ovi podaci vrijede u slučaju kada je temperatura od 21°-27°C u proljeće i jesen, a preko 35°C ljeti.

Kaktuse je najbolje zalijevati kada su potpuno suhi. Kako znati? Jednostavno. Zabodemo obično suho drvce / čačkalicu/ u zemlju. Ako je izvučemo suhu - zalijmo cvijet. Ako se oko drvceta još lijepi zemlja, kaktus ima dovoljno vlage.

Svi kaktusi, uključujući i sukulente, nisu podjednako željni vode. Da bi se poboljšao vodeni režim, mješavini zemlje treba dodati pijesak (on ima zadatak vršenja drenaže).

Njega tokom zime i ljeta

Kaktuse treba unijeti u kuću prije nego vanjska temperatura padne u toku nekoliko dana ispod pet stepeni Celzijevih, a iznositi kada vanjska temperatura pređe osam stepeni po Celziju. Oprez! Iznositi kada je tmurno vrijeme, prekriti najlonom ili mrežom dok se na adaptiraju na nove uslove. Inače prijeti opasnost da dobiju opekotine, a time biljka gubi na ljepoti, te je bolesti lakše savladaju.


Kod iznošenja ne zalijevati odmah. Dovoljno je prskanje ustajalom vodom u koju se može staviti sredstvo protiv gljivica. Kada počne rasti (vidi se po zelenoj glavi biljke) početi sa zalijevanjem. Najbolje odozdo - naliti vodu u podložak cvjetnjaka i čekati jedan sat da biljka vodu upije, ostatak vode izliti.

Presađivanje

Mlađe i manje kaktuse potrebno je presađivati svake godine, a što su stariji presađivanje se obavlja svake druge ili treće godine. Umjesto presađivanja, ukloni se gornji sloj zemlje, 3 - 5 cm, i doda se nova.

Za sigurno rukovanje kaktusima koristite pomagalo koje napravite presavijanjem debljeg papira, tako da dobijete traku kojom obuhvatite biljku. Loncem lagano lupite po tvrdoj podlozi i olabavite korijen. Nakon toga kaktus se lako izvadi uz pomoć papirnate trake. Ako kaktus u istoj zemlji raste nekoliko godina, zemlju oko korijena lagano razmrvite i otresite, no, pokušajte oštetiti što manje korijenja.


Većini kaktusa odgovaraju prilično mali lonci, no, najbolje je veličinu prilagoditi veličini biljke. Ne zaboravite na dno lonca obavezno staviti drenažni sloj (krhotine starog lonca, kamenčiće, opeku i sl.).

Sada kaktus postavite u novi lonac, pridržavajući ga papirnatom hvataljkom, koji se popuni zemljom. Kod nekih kaktusa ovo je nemoguće obaviti bez pomagala, pa je dobro poslužiti se žlicom.

Kad lonac popunite svježom zemljom, lagano ga protresite i lupite njime po tvrdoj podlozi, kako bi se zemlja slegla oko korijenja. To je važno, jer je zemlju u loncu ponekad nemoguće dobro učvrstiti zbog oblika kaktusa. Nakon nekoliko dana zalijte biljku.

Nametnici

Najčešće su to bijele paučinaste uši. Treba ih čistiti štapićima, te mijenjati zemlju ispirući korijenje od nametnika. Tu je, također, i crveni pauk. Uništava se sredstvom protiv pauka.
(preuzeto sa enterijer.ba)

Kako pravilno posaditi kaktus

Kaktusi, jedan od najomiljenijih biljaka, na naše prostore stigli su sa dubrovačkim trgovcima, a jedan od prvih vrtova koji ih je sadržavao bio je u današnjem arboretumu u Trstenom.
Danas se njihovim uzgojem bavi Hrvoje Bešlić, koji u Žažizi ima svoj vrtni centar.
"Kaktusi, iako ih je načelno lako održavati, zahtijevaju njegu", objasnio je na radionici održanoj na FloraArtu.
"Nakon što ih se posije potrebno ih je paziti oko godinu dana, dok malo ne ojačaju te se tek tada mogu presađivati. Bitno je i da svaki kaktus jednom godišnje odradi svoj period zimskog sna na 10 ili 15 stupnjeva Celzijusevih, kako bi na proljeće mogli ljepse cvasti", objasnio je Bešlić.
Svi kaktusi su sukulenti što znači da, poput grbe deve, imaju mesnato tijelo u kojem pohranjuju vodu.
"Stoga ih je potrebno zalijevati rijetko, ali obilno. U ljetnom razdoblju jednom tjedno, a jednom mjesečno u peridou vegetacije", dodao je.
Želite li sami posaditi svoj kaktus, Hrvoje predlaže da ipak odaberete neku sadnicu koje se po vrtnim centrima mogu nabaviti već za 5 kuna.

Kako posaditi svoj kaktus aranžman

1. Potrebna vam je keramička zdjelica. Prije sadnje provjerite ima li rupu na dnu kroz koju može otjecati višak tekućine. Keramičke zdjelice bolje su od plastičnih jer bolje crpe vodu te nema straha od truljenja korijen
2. Na dno zdjelice stavite nekoliko centimetara drenažnog sloja - granulata
3. Na postavljeni granulat stavlja se poseban ssupstrat za kaktuse koji sadrži kombinaciju crnog i bijelog pijeska skoro do vrha zdjelice
4. Kod osmišljanja aranžmana bitno je paziti na veličine i boje kaktusa kako bi što bolje izgledao. Ne zaboravite da se kaktusi uvijek sade sa biljkama koje su im srodne i imaju suhi režim uzgoja poput krasulice ili agave i drugih sukulenata
5. Imajte na umu da neki kaktusi prirodno imaju vlakna, no neke napadnu vlaknaste uši koje ostavljaju paučinu po površini kaktusa
6. Kaktuse koje želite presaditi izvadite iz zdjelice te im malo skratite korijen čime ćete potaknuti stvaranje mladog korijena. Trebate li presaditi neku posebno bodljikavu vrstu, primite je novinskim papirom. Kaktus je osjetljiva biljka i uvijek je treba primati što bliže korijenu
7. Kad ste kaktuse posložili u novu teglicu, zemlju malo potapšajte te ga zalijte kako bi se slegla prašina.
8. Nemojte pretjerivati s vodom - kaktus nakon sadnje se ne zalijeva prvih 7 dana kako ne bi došlo do truljenja. Inače ga je u redu zalijevati jednom u 10 dana
(prezeto sa domivrt.vecernji.hr)

Kako pravilno njegovati kaktus

Kaktus (gr.kaktos = bodljikava biljka) je sukulenta, biljka koja skladišti vodu u sebi i tako opstaje i u sušnim uslovima. Porodica Cactacea broji nekoliko hiljada razlicitih vrsta bodljikavih biljaka. Cvetaju jednom godišnje, ali je cvet prelep i u njegovoj lepoti se uživa tek nekoliko dana. Pojavljuje se kao nagrada za pravilnu brigu i negu preko cele godine.
Da bi kaktusi uspevali potrebno je uložiti malo vremena iako kaktusi važe za izuzetno otporne biljke koje uspevaju svima i svuda.
Treba voditi računa o nekoliko ključnih stvari koje su potrebne za rast kaktusa.

Kako pravilno negovati kaktuse

Ovo su uslovi koje im treba obezbediti da bi napredovali u rastu i razmnožavali se dajući mlade biljke.

Svetlo

  1. Kaktusi jako vole sunčevu svetlost. U toplim mesecima kada su napolju mogu porasti i po nekoliko centimetara. Većina vrsta kaktusa prosto obožava direktno sunce koliko god da je agresivno. Opet neke vrste vole hladovinu, ali da su ipak izložene sunčevoj svetlosti, dok neke posebne kaktuse ne smete držati napolju. Treba oprezno izlagati suncu mlade biljke jer bi mogli dobiti opekotine.
  2. Najmanje im prija severna strana, pa kad ih držite u kući treba ih okrenuti ka južnoj, zapadnoj ili istočnoj strani. Severnija ima najmanje sunca tokom dana.
  3. Ako su u smešteni u senci biljke povremeno okrećite ka svetlosti da bi kompletnoj biljci omogućili ravnomerni rast. Ako se jedan deo kaktusa izduži, okrenite taj deo prema svetlosti, jer raste prema svetlu, pa se iskrivi.

Zemlja za sadnju kaktusa

  1. Ukoliko pronađete najbolje je da kupite gotovu mešavinu zemlje za kaktuse. Ona je provereno najkvalitetnija za rast i razvoj kaktusa.
  2. Možete i sami napraviti zemlju za saksiju. Najbolja je mešavina dve mere humusa, jedna mera ilovače (ili “obične” zemlje iz bašte) i pola mere peska. Sve dobro pomešajte.
  3. Obavezno stavite peska, može i sitnog šljunka ili kamenčića, komada stare cigle. Oni će iscediti suvišnu vodu iz zemlje.

Zalivanje

  1. Poznato je da kaktusi ne vole previše vlage. Bolje je premalo ih zalivati nego previše. Tako će lako istruliti.
  2. Posadite ih na drenažnom tlu. Zemlja treba da sadrži pesak ili šljunak.
  3. Zalivanje se razlikuje leti i zimi, zatim u kući ili na otvorenom. Preko leta kaktuse treba zalivati kada vidite da se zemlja potpuno osušila. To je otprilike svakih nedelju dana, nekad i češće, što zavisi od temperature vazduha.
  4. Zalivajte kaktus sa puno vode. Voda treba da izađe kroz rupe,da se dobro iscedi, a podmetač da se isprazni nakon nekoliko minuta, da kaktus ne stoji potopljen u vodi. Jednostavno ga prelijte sa većom količinom vode i ostavite da višak istekne iz saksije.

Rast kaktusa

  1. Period intenzivnog rasta su topli meseci u toku godine. Tada ih je najbolje izneti na sunce gde najviše vole i najbolje rastu i razvijaju se.
  2. Zimi kaktusi stagniraju ,u nekom su svom “zimskom snu”. Ne treba ih previše zalivati, niti imitirati letnju klimu, je rim treba taj period odmora i oporavka, da bi na leto ponovo nastavili intenzivan rast.
  3. Na telu kaktusa se mogu pojaviti mlade biljke, bebe kaktusi. Možete ih ostaviti na staromo kaktusu da rastu sa njim kao grane ili ih pažljivo skinuti i posaditi, da bi ste dobili još jedan mladi kaktus.

Đubrenje kaktusa

  1. Samo ponekad je potrebno nađubriti ih, u vreme cvetanja. U hladnim zimskim mesecima, kada kaktusi miruju ne treba ih đubriti.
  2. Dodajte po malo azotnog i fosfornog đubriva u periodu od aprila do avgusta, kada su na suncu i intenzivno rastu.

Prezimljavanje kaktusa

  1. U periodu od oktobra do marta većina kaktusa je spremna za svoj “zimski san”. To može biti i kasnije ako je napolju toplo.
  2. Ne smeju dočekati prvi jutarnji mraz napolju, nezaštićeni jer bi se mogli smrznuti, kao i sve druge biljke.Inače mogu boraviti napolju dok je temperature u plusu, iznad nule.
  3. Sa najavom hladnoće kaktusi se unose u kuću, garažu, zimsku baštu. Ne stavljati ih direktno na beton. Bolje im naći mesto na polici ili staviti neki karton ispod saksija, da bude toplije. Prostor ne sme biti previše hladan, nikako ispod 4 stepena celzijusa. Optimalana temperature je 5-10 stepeni.

Saveti

Upozorenja