Kaktus (gr.kaktos = bodljikava biljka) je sukulenta, biljka koja skladišti vodu u sebi i tako opstaje i u sušnim uslovima. Porodica Cactacea broji nekoliko hiljada razlicitih vrsta bodljikavih biljaka. Cvetaju jednom godišnje, ali je cvet prelep i u njegovoj lepoti se uživa tek nekoliko dana. Pojavljuje se kao nagrada za pravilnu brigu i negu preko cele godine.
Da bi kaktusi uspevali potrebno je uložiti malo vremena iako kaktusi važe za izuzetno otporne biljke koje uspevaju svima i svuda.
Da bi kaktusi uspevali potrebno je uložiti malo vremena iako kaktusi važe za izuzetno otporne biljke koje uspevaju svima i svuda.
Treba voditi računa o nekoliko ključnih stvari koje su potrebne za rast kaktusa.
Kako pravilno negovati kaktuse
Ovo su uslovi koje im treba obezbediti da bi napredovali u rastu i razmnožavali se dajući mlade biljke.
Svetlo
- Kaktusi jako vole sunčevu svetlost. U toplim mesecima kada su napolju mogu porasti i po nekoliko centimetara. Većina vrsta kaktusa prosto obožava direktno sunce koliko god da je agresivno. Opet neke vrste vole hladovinu, ali da su ipak izložene sunčevoj svetlosti, dok neke posebne kaktuse ne smete držati napolju. Treba oprezno izlagati suncu mlade biljke jer bi mogli dobiti opekotine.
- Najmanje im prija severna strana, pa kad ih držite u kući treba ih okrenuti ka južnoj, zapadnoj ili istočnoj strani. Severnija ima najmanje sunca tokom dana.
- Ako su u smešteni u senci biljke povremeno okrećite ka svetlosti da bi kompletnoj biljci omogućili ravnomerni rast. Ako se jedan deo kaktusa izduži, okrenite taj deo prema svetlosti, jer raste prema svetlu, pa se iskrivi.
Zemlja za sadnju kaktusa
- Ukoliko pronađete najbolje je da kupite gotovu mešavinu zemlje za kaktuse. Ona je provereno najkvalitetnija za rast i razvoj kaktusa.
- Možete i sami napraviti zemlju za saksiju. Najbolja je mešavina dve mere humusa, jedna mera ilovače (ili “obične” zemlje iz bašte) i pola mere peska. Sve dobro pomešajte.
- Obavezno stavite peska, može i sitnog šljunka ili kamenčića, komada stare cigle. Oni će iscediti suvišnu vodu iz zemlje.
Zalivanje
- Poznato je da kaktusi ne vole previše vlage. Bolje je premalo ih zalivati nego previše. Tako će lako istruliti.
- Posadite ih na drenažnom tlu. Zemlja treba da sadrži pesak ili šljunak.
- Zalivanje se razlikuje leti i zimi, zatim u kući ili na otvorenom. Preko leta kaktuse treba zalivati kada vidite da se zemlja potpuno osušila. To je otprilike svakih nedelju dana, nekad i češće, što zavisi od temperature vazduha.
- Zalivajte kaktus sa puno vode. Voda treba da izađe kroz rupe,da se dobro iscedi, a podmetač da se isprazni nakon nekoliko minuta, da kaktus ne stoji potopljen u vodi. Jednostavno ga prelijte sa većom količinom vode i ostavite da višak istekne iz saksije.
Rast kaktusa
- Period intenzivnog rasta su topli meseci u toku godine. Tada ih je najbolje izneti na sunce gde najviše vole i najbolje rastu i razvijaju se.
- Zimi kaktusi stagniraju ,u nekom su svom “zimskom snu”. Ne treba ih previše zalivati, niti imitirati letnju klimu, je rim treba taj period odmora i oporavka, da bi na leto ponovo nastavili intenzivan rast.
- Na telu kaktusa se mogu pojaviti mlade biljke, bebe kaktusi. Možete ih ostaviti na staromo kaktusu da rastu sa njim kao grane ili ih pažljivo skinuti i posaditi, da bi ste dobili još jedan mladi kaktus.
Đubrenje kaktusa
- Samo ponekad je potrebno nađubriti ih, u vreme cvetanja. U hladnim zimskim mesecima, kada kaktusi miruju ne treba ih đubriti.
- Dodajte po malo azotnog i fosfornog đubriva u periodu od aprila do avgusta, kada su na suncu i intenzivno rastu.
Prezimljavanje kaktusa
- U periodu od oktobra do marta većina kaktusa je spremna za svoj “zimski san”. To može biti i kasnije ako je napolju toplo.
- Ne smeju dočekati prvi jutarnji mraz napolju, nezaštićeni jer bi se mogli smrznuti, kao i sve druge biljke.Inače mogu boraviti napolju dok je temperature u plusu, iznad nule.
- Sa najavom hladnoće kaktusi se unose u kuću, garažu, zimsku baštu. Ne stavljati ih direktno na beton. Bolje im naći mesto na polici ili staviti neki karton ispod saksija, da bude toplije. Prostor ne sme biti previše hladan, nikako ispod 4 stepena celzijusa. Optimalana temperature je 5-10 stepeni.
Saveti
- Kada zalivate ili orošavate kaktuse koji su napolju, radite to po zalasku sunca, jer bi kapi vode na vrelim biljakam mogle napraviti štetu.
- Ne treba ih zalivati malo po malo, jer će neravnomerno rasti i imati nepravilan oblik.
- Ne postoji pravilo o količini potrebne vode niti o učestalosti zalivanja. Jednostavno pratite biljku i procenite šta joj prija.
Upozorenja
- Tek posađene mlade kaktuse ne treba odmah zalivati. Nakon presađivanja ostavite biljku u suvom najmanje nedelju dana.
- Da bi ste bili sigurnoi da temperatura nije preniska pored saksija ostavite u čaši malo vode.A ko se preko noći zaledi odmah unesite saksije na toplije mesto
- Ne sme biti pretoplo preko zime jer će preterasno izrasti i iscrpeti se, pa verovatno neće cvetati.
- (preuzeto sa kakopedija.com)
Нема коментара:
Постави коментар